Zamanınız kısıtlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşamaya takılıp kalmayın. Kalbiniz ve sezgileriniz ne yapmak istediklerini bilirler. Bunun dışındaki her şey ikinci planda.

Steve Jobs

iPad Air’ın donanım bilgileri. Hangi donanımını hangi firma üretiyor?

ipad_airlogicboard2iPad Air’ın 1 Kasım’da satışa çıkmasından sonra iFixit ekibi iPad Air’in içini açıp donanım bilgilerini incelemiş. İnceleme sonunda iPad Air’da bulunan donanım bilgileri şu şekilde;

– İncelemede iPad Air’ın ekranının LG tarafından üretildiği görülüyor. iPad Air’ın ekranının birincil üreticisi olarak Samsung ve Sharp’ın olması bekleniyordu. Zira LG ve Sharp, iPad mini’nin retina ekranını üretirken yaşanan zorluklardan dolayı siparişi yetiştirememiş ve Apple yine Samsung’tan bu konuda yardım istemişti.

– iPad Air’da bilindiği gibi A7 işlemcisi bulunuyor. Ancak bu işlemcinin parça numarası (APL5698), iPhone 5s’teki A7’nin parça numarası (APL0698) ile farklılık gösteriyor. Zeten benchmark testlerinde iPad Air’ın işlemcisinin hızı 1.4 GHz’ken, iPhone 5s’in işlemcisinin hızı 1.3Ghz’lik bir performans gösteriyordu. Buradan iPad Air’ın işlemcisinin iPhone 5s’in işlemcisine oranla çok az bir farkla daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

– Elpida’nın 1GB’lık DDR3 SDRAM’i bulunuyor. Bir önceki iPad modelindede yine bu RAM bulunuyordu ancak iki parça olarak. Bu sefer RAM terk parça olarak bulunuyor.

– Apple’ın hemen hemen türm cihazlarında kullandığı Toshiba’nın depolama birimi iPad Air’da da bulunuyor.

– Bir önceki iPad’ten farklı olarak 2 ünite 32.9 Whr’lık pil bulunuyor. Önceki iPad’te 43 Whr’lık 3 ünite pil bulunuyordu. İki iPad de 10 saat ile aynı pil performansı sunuyor.ipadair_battery2

– Bir önceki iPad’te bulunana 5 megapiksellik iSight kameranın aynısı iPad Air’de de bulunuyor. Ancak ön kamera iyileştirilmiş sensörle birlikte geliyor.

– iPad Air’ın üst kısmında iki adet çevredeki sesleri engelemek için mikrofon bulunuyor. Ayrıca iPad Mini’deki gibi ses açma ve kapama butonları ayrılmış bir şekilde yer alıyor. Bunun yanında streo hoparlörler de ilk iPad’teki gibi en altta bulunuyor.

ipad_aircamera2

– Çoklu-giriş ve çoklu-çıkış (MIMO) desteğine sahip 2 anten bulunuyor. Böylelikle bir önceki iPad’e oranla Wi-Fi’da 2 kat daha fazla hız elede etmek mümkün oluyor.

– iPad Air’ın hücresel veri (Cellular) destekli versiyonunda, bir önceki versiyonda bulunan micro-SIM yerine nano-SIM desteği bulunuyor.

– İki tane Broadcom’un (BCM5976C1KUB6G) dokunmatik ekran kotrolcüsü yer alıyor. Bu kontrolcülerin bir benceri olan BCM5976A0KUB2G, şuanki ve bir önceki MacBook’larda trackpad kontrolcüsü olarak bulunuyor.

ipadair_torndown

iFixit ekibi iPad Air’ın parçalarını ayırdıktan sonra tamir edilebilirlik puanı olarak 10 üzerinde 2 veriyor. Bu 2 puan da LCD’ye kolay erişim ve pillerin yapıştırılmamış olmasından geliyor.

Kaynak: MacRumors

02 Kasım 2013 17:13